DIAGANGIO DIAGNÓZY - NEMOCI TEPEN A CÉV - ZÁNĚT ŽIL



ZÁNĚT POVRCHOVÝCH ŽIL

tromboflebitida - trombóza povrchových žil

Definice:

Onemocnění zánětlivého charakteru postihující povrchové žíly, zpočátku obvykle jen určité části, postupně se může rozšířit na celou žílu nebo dokonce i na větve této povrchové žíly. Zánět je sledován vznikem trombu(krevní sraženiny), který se může šířit do nepostiženého úseku povrchové žíly nebo dokonce do hlubokého žilního systému.

Příznaky:

Projevy onemocnění jsou velmi typické - objeví se zarudlý, bolestivý pruh, sledující průběh povrchové žíly, často se zatvrdlinami, které dlouho přetrvávají, nebývá otok končetiny, nebo jenom lokální v okolí postiženého úseku.

Příčiny:

Na dolních končetinách vznikají nejčastěji ve varixech, kde se kombinuje stáza s antikoagulační a fibrinolytickou poruchou žilního endotelu ve varixech. Na horních končetinách vznikají hlavně iatrogeně (v rámci léčebných zákroků - injekce, kanylace,katetrizace) nebo v souvislosti s postižením systémového nebo onkologického onemocnění.

Diagnostika:

Vzhledem k typickým projevům onemocnění je správná diagnostika již možná na základě klinického vyšetření. Pouze tímto vyšetřením nelze spolehlivě odhalit přítomnost a celou lokalizaci trombu. K tomuto vyšetření slouží duplexní ultrazvukové vyšetření.

Léčba:

Tradičně bývá onemocnění považováno za relativně benigní stav s doporučením konzervativního postupu. Ten spočívá v podávání nesteroidních protizánětlivých léků, lokální aplikaci heparinových mastí a kompresní bandáži. Nález trombu v lokalizacích, kdy je riziko přestupu trombu do hlubokého systému, nebo je již v hlubokém systému detekován, pak je nutná antikoagulační léčba jako při flebotrombóze. Cílem je prevence šíření sraženiny a dosažení zmizení trombu, zabránění přechodu sraženiny do hlubokého žilního systému a tím trombembolické komplikaci, plicní embolii. Chirurgická léčba - punkce a evakuace trombu je možná v prvním týdnu od počátku symptomů. Při zánětu ve varixech je vhodné, po odeznění zánětu a ukončení jeho léčby, varixy odstranit.

Antibiotika jsou v léčbě vyhrazena pouze pro stavy provázené horečkou nebo spojené s hnisáním. Při postižení žil na dolních končetinách je důležitá mobilizace pacienta, nesmí upoután zcela na lůžko. Léčba je možná ambulantní, jen v případě komplikací může být doporučena hospitalizace. Pracovní neschopnost je doporučena individuálně, záleží na pracovním zařazení, práci s dlouhou dobou nepříznivých vynucených poloh, fyzické zátěži končetin.

Prevence:

Pacienta po prodělané povrchní tromboflebitidě je nutno posuzovat jako rizikového (z hlediska žilní tromboembolie) a v situacích se zvýšeným rizikem tromboembolie je vhodné zajištění antitrombotickou profylaxí. V rámci obecně prevence onemocnění žil je vhodná pohybová aktivita, polohování končetin. Nevhodné je zvedání těžkých závaží např. v posilovnách. Saunování a lázeňské procedury je vhodné předem konzultovat s lékařem.


Ordinační doba:

Pondělí
08:00
-
16:00
Úterý
08:00
-
15:00
Středa
Dle objednání
Čtvrtek
08:00
-
15:00
Pátek
08:00
-
13:00

diagangio s.r.o.

Božetěchova 2737/79
Královo Pole
612 00 Brno
tel.: 739 899 561
tel.: 604 134 974

©2018 diagangio s.r.o.    datafox.cz webdesign